
Czym jest zgrzewanie liniowe?
Zgrzewanie liniowe jest bardzo podobne do zgrzewania punktowego. Wciąż występuje tutaj elektroda, ale w tym przypadku są to dwa przeciwstawne krążki, a nie dwie zaostrzone elektrody. Siła i prąd są przenoszone przez elektrodę krążkową, tak jak w przypadku zgrzewania punktowego. Rozstaw zgrzein zależy od czasu sterowania i prędkości krążków. Mogą być wykonane tak, aby zachodziły na siebie i były płynoszczelne lub mogą być rozdzielone. Zastosowania płynoszczelne mogą dotyczyć produkcji zmywarek, pralek, puszek i metalowych beczek.

Zgrzewanie liniowe, zwłaszcza w trybie ciągłym, może powodować duże zużycie energii. Praca zgrzewarki liniowej podczas produkcji metalowych beczek lub pralek może wyglądać i brzmieć, jakby urządzenie pracowało w sposób ciągły. Jednakże nie jest tak. Zakłada się, że zgrzewarka nigdy nie powinna przekroczyć 50% cyklu pracy ponieważ do takiej wydajności działania jest skonstruowana. Jeśli będzie pracować więcej, przedwcześnie ulegnie awarii.
Jakie czynniki wpływają na wytrzymałość zgrzeiny liniowej?
Zgrzeiny szwowe to nic innego jak linia zgrzein punktowych. Jeśli ich poszczególne zgrzeiny są słabe, jest to spowodowane tymi samymi czynnikami, które powodują, że zgrzeiny punktowe są słabe.
Czynniki określające jakość zgrzein to:
- Rozmiar bryłki zgrzeiny
- Wcięcie na zewnętrznej strefie ciepła zgrzeiny
- Obecność pęknięć lub wtrąceń w bryłce zgrzeiny
- Nadmierna penetracja bryłki zgrzeiny w oba zgrzewane materiały
- Kruchość zgrzewanego materiału. Może być potrzebny proces odpuszczania
- Zgrzewany materiał. Aluminium ma tendencję do tworzenia pustych przestrzeni, które muszą być zamknięte przez kucie.
- Właściwe frezowanie elektrod krążkowych
- Właściwe chłodzenie

Co powoduje odpryski podczas zgrzewania liniowego?
Odpryski w zgrzewaniu liniowym mogą opisywać wypływkę lub materiał, który wydostał się spod elektrody krążkowej zgrzewarki i tworzy nieregularny grzbiet wzdłuż długości zgrzeiny. Wszystkie zgrzeiny oporowe lub punktowe mogą pozostawić trochę zdeformowanego materiału na obwodzie strefy zgrzewu.

Tam, gdzie zgrzeiny szwowe generują widoczne wgniecenia lub niewielkie wypukłości, które nie są pożądane, można je traktować jako zgrzeiny kosmetyczne. Harmonogram zgrzewania i elektrody, w tym przypadku elektrody krążkowe do zgrzewarki, są dobierane tak, aby zmniejszyć ilość nagrzewania i wydalania materiału po stronie części, na której nie jest pożądany odprysk lub wypływka. Jeśli siła jest zbyt mała, zwiększy to opór styku między powierzchnią elektrody a materiałem zgrzewanym. Czoło elektrody do zgrzewarki będzie się nagrzewać i nastąpi pęcznienie krawędzi elektrod. W tym przypadku powierzchnia styku elektrody krążkowej lub siła powinna zostać zwiększona. Zmniejszy to opór styku i nagrzewanie się powierzchni. Można również dokonać korekty prądu i prędkości zgrzewania. Wszystko to jest wykonywane z zamiarem zmniejszenia ciepła powierzchniowego i ilości materiału wyrzucanego lub wypychanego podczas procesu zgrzewania liniowego.
Jaki materiał jest najlepszy na elektrody krążkowe do zgrzewania liniowego?
Odpowiedź na to pytanie zależy od zgrzewanego materiału. Bardziej przewodzące i miękkie materiały (aluminium) będą zgrzewane elektrodami miedzianymi z klasy 1 (WIRBALIT® L (CuAg0,1P)). Silniejszy materiał o większej rezystancji (stale niskowęglowe) będzie wykorzystywał elektrody miedziane klasy 2 (WIRBALIT® HF / N / G (CuCr1Zr)). Materiał rezystancyjny o wysokiej wytrzymałości (stopy bazujące na niklu i stal nierdzewna) będzie wykorzystywał klasę 3 (WIRBALIT® B (CuCo2Be)). Jest to podobna procedura jak w przypadku doboru materiału elektrod do zgrzewarki punktowej.
W wielu zastosowaniach zgrzewania liniowego na obwodzie elektrody krążkowej do zgrzewarki instalowane jest radełkowane koło, które w sposób ciągły przycina krawędzie i radełkuje powierzchnię. Daje to pewność, że elektroda zgrzewarki jest zawsze w tym samym stanie bez pęcznienia elektrody. Jest to ciągła operacja frezowania.

Zapraszamy do kontaktu!
Firma GJG SYSTEM jako oficjalny przedstawiciel na Polskę firmy SVS Schweisstechnik GmbH oferuje specjalistyczną miedź stopową o nawie WIRBALIT®, która jest wykorzystywana na elektrody do zgrzewarki punktowej, liniowej, garbowej itp.
Stopy miedzi w formie prętów okrągłych, płaskich, kwadratowych czy sześciokątnych dostarczamy bezpośrednio z naszego magazynu we Wrocławiu.
Uzupełnieniem naszego asortymentu są metale wysokotopliwe jak wolfram, miedziowolfram (WCu/CuW), molibden, TZM oraz gotowe elektrody do zgrzewarek na bazie rysunków od klientów.
Można skontaktować się z nami drogą telefoniczną lub mailową: