Głowica lasera jako najważniejsza część wycinarki laserowej
Jak powszechnie wiadomo, głowica lasera jest najważniejszą częścią roboczą wycinarki laserowej (np. Trumpf, Adige BLM, Bystronic, głowice Precitec). Charakteryzuje się ona wysoką precyzją wykonania i dużą wartością, a elementy optyczne odgrywają ważną rolę w jej funkcjonowaniu.
W procesie cięcia, szkiełko ochronne jest nierozłącznym elementem całego procesu.
Wycinarka laserowa wykorzystuje energię wiązki laserowej do cięcia i skupiania oryginalnej wiązki emitowanej przez soczewkę optyczną, tworząc punkt o dużej gęstości pozwalający na cięcie stalowych rur, płyt, metali i innych materiałów.

Jaką rolę spełniają szkiełka ochronne w głowicy lasera?
Gdy laser przetnie materiał, z powierzchni roboczej zostaje uwolniona duża ilość gazu i odprysków, co może spowodować uszkodzenie soczewki skupiającej w głowicy laserowej. W celu ochrony przed uszkodzeniem głowicy laserowej stosuje się szkiełka ochronne.
Problemy ogólne:
- Efekt uszczelnienia samej głowicy tnącej jest słaby,
- Omyłkowa wymiana szkiełka ochronnego w obudowie,
- Nieprawidłowa metoda czyszczenia szkiełek ochronnych,
- Używane są nieatestowane, podatne na uszkodzenia części głowicy tnącej,
- Niewłaściwy tryb pracy wycinarki laserowej,
- Nieprawidłowy dobór danych parametrów procesu cięcia laserowego,
- Nieprawidłowy sposób montażu szkiełek ochronnych w głowicy tnącej.

Powszechne rozwiązania
- Należy wybrać odpowiednie szkiełka ochronne i gumowy pierścień uszczelniający „O-Ring”, który zapewni maksymalną szczelność głowicy tnącej i zapobiegnie przedostawaniu się kurzu.
- Podczas korzystania z wycinarki laserowej należy działać prawidłowo, ściśle według wytycznych instrukcji, tak aby zmniejszyć negatywny wpływ na szkiełka ochronne z powodu niewłaściwej obsługi.
- W trakcie montażu i wymiany szkiełek ochronnych, należy trzymać głowicę tnącą jak najbardziej poziomo. Szkiełko ochronne we wnętrzu głowicy tnącej powinno zostać zamontowane i zablokowane. Należy unikać przechylania głowicy tnącej co może powodować błędny montaż i dostawanie się kurzu.
- W teorii, konstrukcja głowica tnącej powinna gwarantować absolutną jej szczelność. Jednak ze względu na niską temperaturę zewnętrzną i wysoką temperaturę wewnętrzną głowicy tnącej, zawsze występuje różnica temperatur. Brak równowagi ciśnienia powietrza i inne przyczyny powodują wpadanie pyłu do głowicy tnącej, wpływając w ten sposób na jej żywotność. Istnieje możliwość instalacji specjalnego systemu, aby utrzymać stałe ciśnienie głowicy tnącej.
- Ze względu na stosunkowo dużą objętość obudowy na szkiełka ochronne, nieuniknione jest mieszanie się kurzu lub cząstek podczas procesu wymiany. Dlatego podczas wymiany szkiełka ochronnego należy szybko wyjąć obudowę ze szkiełkiem, odkleić ze szkiełka taśmę lub inną folię i ostrożnie je wymienić.
- Różnym procesom cięcia odpowiada różna moc cięcia, typ płyty tnącej, grubość płyty tnącej i gaz pomocniczy. Dobór odpowiedniej mocy w zależności od parametrów cięcia korzystnie
- Niewłaściwy sposób czyszczenia szkiełek ochronnych powoduje również ich zanieczyszczenie i skrócenie żywotności. Palec dotykający bezpośrednio szkiełka spowoduje pozostawienie na nim odcisku palca. Podczas czyszczenia szkiełka wacikiem bezpyłowym, zostanie ono zbyt mocno porysowane.
Prawidłowa metoda czyszczenia
- Narzędzia do czyszczenia: czyste patyczki, alkohol izopropylowy, przedmuch powietrza,
- Rozpylić izopropanol na bezpyłowych patyczkach bawełnianych,
- Lewy kciuk i palec wskazujący delikatnie obejmują boczną krawędź szkiełka ochronnego,
- Trzymać bezpyłowy patyczek w prawej ręce, delikatnie przetrzeć obie strony szkiełka od dołu do góry lub od lewej do prawej strony. Następnie należy przedmuchać powietrzem powierzchnię szkiełka, aby upewnić się, że nie ma ciał obcych na powierzchni szkiełka po czyszczeniu.

Zapraszamy do kontaktu!
Firma GJG SYSTEM oferuje części do wycinarek laserowych CO2 i Fiber takich producentów jak: TRUMPF, BYSTRONIC, PRECITEC, ADIGE BLM, AMADA, MAZAK, KIMLA, ECKERT, LVD, MITSUBISHI, PRIMA POWER, SALVAGNINI i innych.
Oferujemy akcesoria do czyszczenia optyki laserów takie jak: papierki czyszczące Tiffen, waciki bawełniane, patyczki bezpyłowe, mleczko do polerowania Topol, aceton, propanol, metanol i inne.
Można skontaktować się z nami drogą telefoniczną lub mailową: