
Znaczenie płynów elektrolitycznych w procesie czyszczenia spoin nierdzewnych
Elektrolityczne czyszczenie spoin to nic innego jak elektroliza czyli chemiczny proces, który pozwala na usunięcie tlenków z powierzchni metalu przy pomocy prądu elektrycznego o niskim napięciu oraz wykorzystując specjalistyczne płyny elektrolityczne.
Z praktycznego punktu widzenia, elektrolityczna ciecz działa jak środek rozprowadzający jony i usuwający rdzę.
W tradycyjnej metodzie, części metalowe zanurzano w elektrolicie w celu zainicjowania wymaganej reakcji chemicznej.
W przeciwieństwie do tej metody, środek do czyszczenia spoin stali nierdzewnej oferowany przez firmę GJG SYSTEM nakłada się ręcznie za pomocą pędzelka z włókna węglowego, który również spełnia rolę przewodnika prądu. Ważny jest również odpowiedni dobór kształtu i rodzaju pędzelka z włókna węglowego.
Proces ten jest bardzo skuteczny oraz bezpieczny dla zdrowia ludzkiego i środowiska.
Użycie elektrolitu podczas czyszczenia spoin zapewnia również ponowną pasywację powierzchni. Pasywacja stali nierdzewnej to proces przywracania ochronnej warstwy na powierzchni stali. Warstwa ta zapobiega powstawaniu korozji i niszczeniu strukturalnemu stali nierdzewnej.
Funkcja neutralizatora jest nieco inna. Jest on wykorzystywany już po procesie czyszczenia i polerowania spoin stali nierdzewnej w celu pozbycia się wszelkich śladów kwasowości z powierzchni materiału.

Czy nasze płyny trawiące i neutralizatory są bezpieczne?
Zasadniczo nasz środek do czyszczenia spoin to łagodny kwas na bazie fosforu - można go również znaleźć w codziennych domowych środkach czyszczących. Eliminuje to potrzebę stosowania skomplikowanych środków ochronnych w pracy oraz minimalizuje nakład pracy związany z utylizacją odpadów.
Nasze płyny do elektrochemicznego trawienia stali nierdzewnej, pomimo że są znacznie bezpieczniejsze niż tradycyjne pasty trawiące używane podczas czyszczenia spoin, nadal są kwasami, co oznacza, że należy uważnie się z nimi obchodzić i podejmować wszelkie niezbędne środki ostrożności.
Wiąże się to z pracą w dobrze wentylowanym pomieszczeniu (lub na zewnątrz) oraz z noszeniem podstawowego wyposażenia ochronnego (okulary, rękawice). Należy również przestrzegać instrukcji umieszczonych w kartach katalogowych płynów.
Opary, które pojawiają się podczas elektrolitycznego czyszczenia spoin, składają się głównie z pary (> 90%), co oznacza, że są one o wiele bezpieczniejsze niż substancje uwalniane podczas spawania.
Alternatywne metody, takie jak wytrawianie chemiczne pastami trawiącymi, nie zapewniają tych korzyści i należałoby zrezygnować z tej metody trawienia stali nierdzewnej.
Płyny neutralizujące spełniają wszelkie normy pod kątem bezpieczeństwa i łatwości obsługi. Na przykład nasz płyn neutralizujący TC-510 zawiera oprócz wody związek zasadkowy tj. Trójetanoloaminę (TEA) - substancję powszechnie stosowaną np. w kosmetykach.
Ponadto nasz płyn do trawienia stali nierdzewnej TC-275 oraz neutralizator TC-510 posiadają certyfikat dopuszczenia do przemysłu spożywczego NSF oraz certyfikat pasywacji ASTM A380.
Sposób aplikowania płynów do elektrochemicznego trawienia stali nierdzewnej
Płyny do elektrochemicznego trawienia stali nierdzewnej nakłada się na jej powierzchnię za pomocą pędzelków z włókna węglowego.
Pędzelek należy zanurzyć w płynie, po czym nałożyć na powierzchnię spoiny. W zależności od typu spoiny stosuje się albo krótkie, proste pociągnięcia (lekkie, cieńsze spoiny), albo ruchy okrężne (szersze, silnie przebarwione spoiny).
Nadmiar płynu powstający podczas procesu elektrochemicznego trawienia stali nierdzewnej należy usunąć czystą szmatką lub ręcznikiem papierowym.
Płyny neutralizujące nakładane są zaraz po procesie trawienia w celu dokładnego usunięcia niewidocznych pozostałości kwasu z powierzchni. Neutralizator najlepiej aplikować w dużych ilościach za pomocą butelki z rozpylaczem, aby zapewnić jego równomierne rozprowadzenie. Po neutralizacji należy usunąć jego pozostałości z powierzchni inną czystą szmatką.

- Przygotuj płyn do czyszczenia spoin
- Zanurz pędzelek w płynie
- Wytraw spoinę
- Usuń nadmiar płynu
- Zneutralizuj
- Ponownie wytrzyj powierzchnię

Sposób podłączenia elementów do urządzenia TIG MAX XT.
Ważne:upewnij się, że pędzel nie jest suchy - należy często zanurzać go w płynie podczas czyszczenia spoin. Zapewnia to nie tylko wysoką jakość wykonanej pracy, ale także przedłuża żywotność pędzla. Pomoże to również uniknąć uszkodzeń powierzchni w postaci przegrzań.