
Metody znakowania metali - porównanie
Proces znakowania metalu, wraz z innymi procesami produkcyjnymi wpływa na rentowność każdej firmy. Właściwy dobór sprzętu do znakowania pomoże w uzyskaniu odpowiednich efektów, a co za tym idzie w umocnieniu pozycji firmy na rynku.
Obecnie dostępna jest ogromna ilość technik i rozwiązań komercyjnych i bardzo trudno jest wybrać tą właściwą, która zmaksymalizuje produktywność i poprawi wynik finansowy.
Poniżej przedstawiamy porównanie głównych metod znakowania, co pomoże w wyborze odpowiedniej i przyczyni się do optymalizacji produkcji i zmniejszenia kosztów.
Znakowanie elektrochemiczne
Technologia znakowania elektrolitycznego zyskuje coraz to większą popularność dzięki jej wszechstronności i elastyczności.
Jako, że proces jest zasilany energią elektryczną i wykorzystuje łagodne płyny do znakowania, to ta metoda jest odpowiednia tylko dla przewodzących powierzchni metalowych. Obejmuje to szeroki zakres różnych materiałów i powierzchni przewodzących prąd elektryczny, w tym stal nierdzewną.

Znakowanie stali nierdzewnej
Urządzenie TIG-MAX® XT 90 do elektrochemicznego znakowania jest lekkie, przenośne i kompaktowe, co jest jego prawdziwą zaletą, biorąc pod uwagę otrzymywanie wyraźnego i trwałego wyniku.
Ponadto sprzęt do znakowania stali nierdzewnej jest niedrogi i nie wymaga kosztownej konserwacji.
Pomimo całej praktyczności procesu znakowania elektrolitycznego, w dalszym ciągu jest to proces ręczny, który wymaga nakładu pracy i ciągłego zaangażowania operatora. Dlatego w przypadku produkcji seryjnej na dużą skalę, lepszym rozwiązaniem są systemy zautomatyzowane komputerowo.
Znakowanie laserowe
Znakowanie laserowe to skuteczna metoda, która rozwinęła się wraz z postępem technologicznym.
W celu osiągnięcia żądanych i spójnych wyników dla metody znakowania laserowego konieczne jest przeznaczenie znacznej ilości środków finansowych na zakup wysokiej jakości sprzętu. Niewątpliwą zaletą jest możliwość wykonywania napisów na różnych metalach i materiałach, w tym znakowanie stali nierdzewnej i tworzyw sztucznych.
W tej metodzie wykorzystywany jest sprzęt stacjonarny, zautomatyzowany i zaprogramowany na konkretny wynik, z tego względu nadaje się ona głównie do produkcji seryjnej. Jej zastosowanie ograniczone jest infrastrukturą firmy i możliwościami powierzchniowymi hali produkcyjnej. Dlatego znakowanie laserowe nie jest odpowiednie dla większości małych i średnich firm lub firm o małym wolumenie produkcyjnym.

Znakowanie laserowe stali nierdzewnej
Znakowanie igłowe/mikropunktowe Dot Peen
Technologia znakowania igłowego nazwana również metodą mikropunktową różni się od innych sposobów tym, że obejmuje silniejszy kontakt elementu roboczego z metalową powierzchnią.
Nazwa tej metody (Dot Peen) pochodzi od kropkowanego wzoru, który jest pozostawiany na powierzchni za pomocą specjalnej głowicy znakującej, znanej również jako „rysik”.
W rzeczywistości proces ten powinien być nazywany grawerowaniem, jako że węglikowa lub diamentowa igła wytwarza trwałe zagłębienia w materiale.
Ze względu na charakter procesu, urządzenie do znakowania igłowego jest najczęściej wykorzystywane na grubszych powierzchniach metalowych.

Znakowanie igłowe Dot Peen
Znakowanie atramentowe Ink-jet
Znakowanie atramentowe to dostosowany do indywidualnych potrzeb klienta proces drukowania, w wyniku którego na powierzchni metalu lub plastiku powstają półtrwałe znaki.
Drukarki atramentowe oferują wysoką rozdzielczość napisów. Farba nanoszona pod ciśnieniem odpowiada za zmianę koloru powierzchni, przy jednoczesnym braku wpływu na mikrostrukturę metalu podstawowego.
Niestety wyniki znakowania tworzone tą techniką są najmniej odporne na wpływ czynników zewnętrznych i dlatego są dość podatne na blaknięcie.

Znakowanie atramentowe Ink-jet
Wady i zalety każdej metody
Aby móc dokonać podsumowania i wyciągnąć wnioski należy na początku zrozumieć specyfikę produkcji występującą w firmie. W tym celu należy sobie odpowiedzieć na następujące pytania:
- Znakowanie elektrochemiczne - czy potrzebna jest kompaktowa i przenośna maszyna, którą można łatwo transportować i używać w wielu lokalizacjach?
Chociaż istnieje wiele przenośnych wersji urządzeń do znakowania laserowego, igłowego i atramentowego, wszystkie one tracą na jakości druku kosztem większej mobilności. Jedynie urządzenia do znakowania elektrochemicznego zapewniają najwyższą jakość i wydajność, a jednocześnie są zaprojektowane z myślą o bardziej elastycznej produkcji.
- Typ materiału - jaki rodzaj materiału będzie znakowany, bądź grawerowany?
Znakowanie laserowe i atramentowe można stosować zarówno do metalu, jak i tworzyw sztucznych. Metoda igłowa i elektrochemiczna ograniczają się tylko do powierzchni metalowych.
- Koszty - jaki budżet jest przeznaczony na zakup urządzenia znakującego?
Maszyny laserowe są najdroższe. Znakowarki igłowe i atramentowe znajdują się w środku spektrum cenowego. Biorąc to wszystko pod uwagę, sprzęt do znakowania elektrolitycznego stali nierdzewnej wraz z potrzebnymi akcesoriami do znakowania wymaga najmniejszego nakładu inwestycyjnego.
- Funkcjonalność - czy wykonywane będzie znakowanie, grawerowanie, czy oba te procesy?
Urządzenia do znakowania elektrochemicznego i maszyny laserowe umożliwiają również grawerowanie. Metoda atramentowa nadaje się wyłącznie do znakowania, a efekt końcowy metody igłowej jest efektem najbardziej zbliżony do grawerowania.
- Jakość - czy wymagana jest wysoka rozdzielczość znakowania, bądź grawerowania?
Znakowanie Ink-jet zapewnia precyzyjny i wyraźny wynik, jednakże nie jest on trwały i odporny na czynniki zewnętrzne. Metoda igłowa jest najmniej dokładną ze wszystkich tych technik. Jedynie znakowanie elektrolityczne stali nierdzewnej i laserowe oferuje wysoką jakość, rozdzielczość i trwałość wyników na powierzchniach metalowych.
- Szybkość - czy szybkość procesu znakowania jest ważnym czynnikiem w Państwa produkcji?
Z wyłączeniem metody Dot peen, wszystkie inne techniki są szybkie. Niuanse, które między nimi występują są często związane z jakością sprzętu i umiejętnościami operatora.