
Elektrochemiczne znakowanie stali nierdzewnej w przemyśle
1. Lotnictwo
Oznakowanie samolotów i ich podzespołów jest ściśle określone i regulowane przez prawo. Oznaczenia muszą być widoczne przez cały czas i w zależności od ich położenia zawierać ważne dane, takie jak numery seryjne i odpowiednie informacje producenta.
Jako, że samoloty są stale narażone na ekstremalne warunki pogodowe i atmosferyczne (wiatr, deszcz i niskie temperatury) ważne jest, aby oznakowanie było wytrzymałe i trwałe i nie ulegało zniszczeniu pod wpływem tych warunków. Dlatego stosowanie zwykłych etykiet jest niewystarczające.
Metoda znakowania elektrolitycznego zapewnia trwały rezultat, który nie blaknie w trudnych warunkach atmosferycznych.
2. Branża spożywcza i farmaceutyczna
Podobnie jak w przemyśle lotniczym, w branży spożywczej i farmaceutycznej obowiązują surowe przepisy dotyczące nanoszenia wyraźnych oznaczeń i opisów na sprzęcie używanym do produkcji żywności i leków.
Branża ta jest jednak znacznie delikatniejsza, ponieważ produkt wyjściowy przeznaczony jest do spożycia przez ludzi. Dlatego każdy rodzaj zanieczyszczenia na linii produkcyjnej jest całkowicie niedopuszczalny. W związku z tym, wykorzystywanie etykiet opartych na kleju nie jest akceptowalne. Ponadto takie etykiet mogłyby ulec łatwemu odklejeniu i tym samym stanowić istotne zagrożenie dla bezpieczeństwa produktu.
Sama istota procesu znakowania stali nierdzewnej i elementów metalowych w branży spożywczej jest bardzo ważna. W wielu przypadkach części metalowe są opisywane deklaracjami potwierdzającymi ich kwalifikacje. Ma to na celu zapewnienie wysokiego standardu produkcji i ułatwienie procesu pracy.
Maszyny do produkcji żywności są specjalistycznymi urządzeniami, dlatego ważne jest, aby posiadały istotne informacje, które będą wyraźnie widoczne dla użytkownika. Jest to podyktowane tym, że niezbędne jest posiadanie do nich części zamiennych w magazynie. W przypadku uszkodzenia danego elementu, znakowanie ułatwia zamawianie nowych części zamiennych, minimalizując w ten sposób przestoje produkcyjne.
Metoda znakowania elektrochemicznego stali nierdzewnej z powodzeniem znalazła zastosowanie w przemyśle spożywczym i farmaceutycznym. Metoda ta jest elastyczna i nie uszkadza powierzchni. Ponadto nie powoduje powstania ryzyka zanieczyszczenia krzyżowego. Używany sprzęt jest poręczny, przenośny i bardzo przystępny cenowo.
Samo znakowanie odbywa się za pomocą elektrody węglowej z nawiniętym paskiem filcowym, która po zanurzeniu w płynie do znakowania stali nierdzewnej TM-90 uwalnia prąd o niewielkim natężeniu przez szablon znakujący, co powoduje otrzymanie trwałego napisu na powierzchni metalu.
Płyn stosowany do znakowania elektrolitycznego jest łagodny i nie powoduje korozji, dzięki czemu jest całkowicie bezpieczny do stosowania w produkcji żywności i leków.

Elektrochemiczne znakowanie stali nierdzewnej w przemyśle medycznym
3. Ogólna produkcja
Produkcja przemysłowa oznacza wytwarzanie maszyn, urządzeń i konstrukcji metalowych przy wykorzystaniu takich procesów jak spawanie, cięcie, obróbka skrawaniem i różnego rodzaju prac montażowych.
Większość tych czynności jest niezwykle pracochłonna i odbywa się w trudnych warunkach przemysłowych, w których ochrona sprzętu i części metalowych przed uszkodzeniami fizycznymi oraz wpływem ciepła, wilgoci, brudu i kurzu jest prawie niemożliwa. Zastosowanie w tych warunkach zwykłych etykiet nie sprawdzi się, gdyż szybko ulegną uszkodzeniu.
Z związku z powyższym jedynie zastosowanie metody znakowania elektrochemicznego zapewnia trwały, wytrzymały i odporny efekt. W rzeczywistości usunięcie takich napisów jest prawie niemożliwe bez znacznego uszkodzenia metalowej powierzchni.

Elektrolityczne znakowanie stali nierdzewnej
4. Inne branże
Oprócz wyżej wymienionych branż, znakowanie elektrochemiczne zapewnia szereg korzyści w wielu innych sektorach przemysłu. Przykładem częstego zastosowania tej metody jest przemysł stoczniowy i energetyczny.
Najważniejszą zaletą tej metody znakowania stali nierdzewnej jest wytwarzanie trwałego i wytrzymałego napisu, który jest odporny na trudne warunki atmosferyczne i ciężkie warunki pracy. Metoda ta została doceniona zarówno w dużych firmach korporacyjnych jak i w mniejszych zakładach pracy.
Ponadto ze względu na prostotę procesu i przystępną cenę sprzętu, znakowanie elektrolityczne znalazło swoje miejsce pracach warsztatowych i wśród hobbystów. Wykuwanie mieczy, produkcja noży i rzeźbienie w metalu to tylko niektóre z obszarów, w których ta technika zapewnia niezwykłe rezultaty.