
Częstym pytaniem, które pojawia się zarówno u klientów dopiero rozpoczynających pracę ze stalą kwasoodporną i trawieniem elektrolitycznym stali nierdzewnej po spawaniu, jak i u tych którzy posiadają już doświadczenie w tym temacie jest: „czy woda neutralizuje płyn do wytrawiania stali nierdzewnej?” oraz „czy trzeba stosować neutralizator po procesie trawienia elektrochemicznego?”
Na bazie wielu lat działalności w branży pasywacji stali nierdzewnej, zauważamy że etap neutralizacji jest często pomijany w procesie czyszczenia spoin, a niektórzy uważają nawet, że jest on zbędny i sama woda wystarczy.
Jednakże prawidłowo wykonana neutralizacja poprawia ogólne wykończenie i bezpieczeństwo procesu oraz spełnia wszelkie normy środowiskowe.
W tym artykule przedstawimy 6 głównych powodów potwierdzających, że neutralizacja jest niezbędnym krokiem w procesie wytrawiania spawów stali nierdzewnej.
Jaki skład ma płyn neutralizujący?
TC-510 Neutralizator po procesie trawienia spoin to płyn na bazie wody, trietanoloaminy i składników zastrzeżonych, który nie zawiera szkodliwych rozpuszczalników ani kwasów. Płyn neutralizujący ma wysoki poziom pH - około 10-11.
Dla porównania płyn do elektrochemicznego trawienia stali nierdzewnej TC-275 ma niski poziom pH - około 1-3.
Jak przeprowadzić proces neutralizacji?
Proces trawienia stali nierdzewnej polega na łączeniu roztworu kwasu fosforowego z wydzielającym się ciepłem, co skutkuje usunięciem zanieczyszczeń, w tym tlenków i korozji z powierzchni stali kwasoodpornej.
Następnie płyn neutralizujący należy nanosić w wygodny sposób za pomocą spryskiwacza i zgodnie z kartą charakterystyki płynu TC-275, neutralizację należy przeprowadzić poprzez powolne nanoszenie neutralizatora TC-510 do osiągnięcia poziomu pH 6-8. Neutralizator należy rozprowadzić równomiernie w miejscu, w którym znajdował się kwas. Należy pamiętać, aby ilość neutralizatora była nie mniejsza, niż ilość płynu do czyszczenia spoin.
Następnie powstałą ciecz rozcieńczyć dużą ilością wody i spłukać do kanalizacji.

Neutralizacja

Spłukanie wodą

Osuszenie czystą ściereczką
6 powodów, dla których warto wykonywać proces neutralizacji
1. Ochrona środowiska
Zarówno TC-275 jak i płyn do elektrochemicznego trawienia stali nierdzewnej BE-75 posiadają odczyn kwaśny i są substancjami żrącymi. Należy unikać ich bezpośredniego kontaktu i przedostawania się do środowiska, gdyż jest to niebezpieczne oraz prawnie zabronione.
Woda posiada odczyn obojętny, który w kontakcie z kwasem powoduje jedynie jego rozcieńczenie, lecz nie neutralizację.
Dlatego dopiero zastosowanie neutralizatora TC-510 o odczynie zasadowym powoduje otrzymanie mieszaniny płynów o odczynie obojętnym. Taki odczyn roztworu nie jest szkodliwy dla środowiska i umożliwia jego utylizację.
2. Możliwość utylizacji w ogólnodostępnej kanalizacji
Utylizację zawsze należy przeprowadzać zgodnie z obowiązującym miejscowym ustawodawstwem. Zagraniczne jak i polskie prawo określa możliwości utylizacji danego roztworu, a także kroki, które należy podjąć, aby taka utylizacja w ogólnodostępnej kanalizacji mogła nastąpić.
Nie wszystkie płyny do trawienia elektrolitycznego spoin stali nierdzewnej mogą zostać spłukane w kanalizacji. Płyny zawierające dodatek kwasu siarkowego muszą być odebrane przez wyspecjalizowane firmy, które zajmą się ich recyklingiem.
Dlatego warto wybierać płyny oparte wyłącznie na kwasie ortofosforowym. Te płyny po poddaniu neutralizacji i rozcieńczeniu dużą ilością wody mogą być odprowadzone do ogólnodostępnej kanalizacji.
Jeśli obawiasz się kłopotów z pozbyciem się nadmiaru płynów, neutralizacja oszczędzi Ci tego zmartwienia.
3. Ochrona pracownika i miejsca pracy
Mimo, że nasze płyny do wytrawiania i pasywacji stali nierdzewnej oparte są wyłącznie na kwasie ortofosforowym i nie zawierają dodatków szkodliwego kwasu siarkowego, bądź azotowego, to dalej jest to kwas, który może oddziaływać żrąco na skórę.
Również kontakt płynu z posadzką betonową, drewnianą, czy innymi wykładzinami podłogowymi może spowodować jej zniszczenie.
Skutków powyższych sytuacji można uniknąć poprzez jak najszybszą neutralizację po czyszczeniu spoin. W ten sposób zneutralizowany kwas jest dużo mniej groźny w kontakcie z tkanką ludzką, jak również z elementami wnętrza miejsca pracy.
4. Uniknięcie powstawania białych plam i zacieków
Spłukanie płynu po procesie trawienia elektrochemicznego stali nierdzewnej jedynie samą wodą nie spowoduje pozbycie się kwasu z powierzchni i szczelin trawionego elementu.
Pozostawienie tak niewłaściwie wypłukanego detalu na kilka dni spowoduje pojawienie się kryształków fosforu w postaci białych plam i zacieków. Również wystawienie na działanie czynników atmosferycznych, jak np. deszcz, spowoduje wypłukanie resztek zalegającego kwasu ze szczelin, które wytworzą białą smugę na elemencie.
Zalecamy następujące kroki przy procesie wytrawiania stali nierdzewnej:
- Dzięki inwertorowym urządzeniom do elektrochemicznego trawienia stali nierdzewnej TIG MAX XT wykonaj proces trawienia
- Nalej płyn neutralizujący TC-510, bądź neutralizator BN-50 do butelki-rozpylacza z pompką ciśnieniową lub do spryskiwacza. Spryskaj neutralizatorem obrabianą powierzchnię. Pamiętaj, aby spryskać całą powierzchnię, na której znajduje się płyn do czyszczenia spoin.
- Przemyj obrabiany obszar czystą wodą. Użyj dużej ilości wody i upewnij się, że usuwasz cały płyn z powierzchni. Płukanie danego obszaru można przeprowadzić na przykład za pomocą myjki wysokociśnieniowej.
- Alternatywnie do przemycia obrabianego obszaru użyj naszego specjalnego urządzenia czyszczącego parą wodną, aby usunąć kwas z powierzchni. Powtarzaj czynność na danym obszarze tyle razy, ile to konieczne, aż zostaną usunięte wszystkie pozostałości płynu do trawienia stali nierdzewnej.
- Wytrzyj poddany zabiegowi obszar czystą ściereczką mikrofazową

Białe plamy i zacieki na stali nierdzewnej
5. Możliwość wykonywania elementów dla przemysłu spożywczego i farmaceutycznego
Właściwa neutralizacja jest konieczna w przypadku trawienia stali nierdzewnej w przemyśle spożywczym i farmaceutycznym.
Elementy kwasoodporne, które mają kontakt w produktami spożywczymi jak również z lekarstwami nie mogą być niewłaściwie zneutralizowane i posiadać pozostałości kwasu na powierzchni. Spowodowałoby to przeniesienie kwasu do trawienia stali nierdzewnej na produkt, który następnie miałby kontakt z tkankami skórnymi konsumenta.
Przemysł spożywczy i farmaceutyczny wymaga również odpowiednich certyfikatów dla wykorzystywanych płynów, w tym dla neutralizatora. Jednym z wymaganych certyfikatów jest NSF.
Neutralizator TC-510 przeszedł rygorystyczne testy i kontrole, tak aby uzyskać certyfikat NSF dopuszczający do zastosowania w przemyśle spożywczym.
Może być stosowany po procesie czyszczenia stali nierdzewnej po spawaniu w firmach związanych z przemysłem spożywczym: produkcja nabiału, produkcja cystern do mleka jak również w firmach związanych z przemysłem farmaceutycznym, kosmetycznym i w oczyszczalniach ścieków.
6. Brak reklamacji
Dostarczenie prawidłowo wykonanego elementu do klienta i jego zadowolenie to cel każdej firmy.
Odpowiedni, łady i estetyczny wygląd detalu ze stali kwasoodpornej przekłada się na otrzymanie kolejnych zleceń i stałą współpracę z klientem.
Zastosowanie procesu neutralizacji zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia niepożądanego efektu białych plam na elemencie. Jest to szczególnie ważne, gdy produkt jest wysyłany do klienta często w różne zakątki świata. Koszt ewentualnych dojazdów, poprawek, wysyłek i całego procesu reklamacji obniża rentowność projektu.
Dlatego jeśli chcesz uniknąć żmudnej reklamacji, to wykonywanie neutralizacji trawionych elementów oszczędzi Ci tych kłopotów.