
Każda firma produkcyjna, która prowadzi działalność wykończeniową, prawdopodobnie zgodzi się, że proces polerowania jest drogi. W rzeczywistości może on być najdroższą operacją, zwłaszcza jeśli jest wykonywany metodami mechanicznego polerowania.
Podczas, gdy 15 lat temu było niewiele możliwości ręcznego polerowania, dziś są maszyny do polerowania elektrochemicznego stali nierdzewnej, które zmieniły całe środowisko wykańczania dla wszystkich producentów, którzy zdecydowali się na aktualizację swoich metod.
Są jednak tacy, którzy wierzą, że mechaniczne polerowanie wytrzymało próbę czasu i „sprawdziło się” jako najlepsza metoda wykończenia ich części. Niezależnie od tego, czy chodzi o szlifowanie ręczne, polerowanie, docieranie czy honowanie, uważają, że robią to, co najlepsze dla swoich klientów, oddając te operacje w ręce wykwalifikowanych pracowników, aby zapewnić wysoką jakość wykończenia.
Ale czy tak właśnie się dzieje? Czy wykończenia wynikające z mechanicznego polerowania są lepsze, bezpieczniejsze, bardziej ekonomiczne i korzystne niż metody takie jak elektropolerowanie?
Rozważ pięć wad mechanicznego polerowania i zadaj sobie to samo pytanie jeszcze raz:
1. Jest pracochłonne
Jeśli nie prowadzisz organizacji non-profit (a nie czytałbyś tego, gdyby tak było), zawsze obserwujesz swoje wyniki finansowe. I co może mieć największy wpływ na tą liczbę? Koszty pracy! Kontrolowanie kosztów pracy ma kluczowe znaczenie dla osiągnięcia pozytywnego wyniku finansowego.
Polerowanie mechaniczne jest procesem wykonywanym na poszczególnych elementach, zwykle pojedynczo. W zależności od stanu części surowej, usunięcie warstw materiału może zająć znaczną ilość czasu, przy użyciu różnych materiałów ściernych. Co więcej, wielu mniejszych detali o skomplikowanych kształtach nie można obrobić przy użyciu metody mechanicznej.
I jak większość innych operacji manualnych, ta inwestycja czasu nie gwarantuje, że jakość lub spójność wykończenia zawsze będzie spełniać wymagania.
2. Niektóre materiały ścierne i związki ścierne pozostają osadzone w materiale
Każdy mechanicznie polerowany metal cierpi na liczne zadrapania, odłamki metalu i materiały ścierne osadzone na jego powierzchni. Wszelkie procesy wykończeniowe, w których stosuje się materiały ścierne, cięcie lub wypalanie, nawet jeśli jest to tylko niewielka powierzchnia, zniekształcają powierzchnię metalu.
Tak na marginesie, każda powierzchnia metalowa, która jest tworzona mechanicznie, będzie miała utwardzoną i zniszczona warstwę, o głębokości ok. 0,001 cala. Ta liczba nie jest duża, ale na tej głębokości metal jest poszarpany, porysowany, postrzępiony i zanieczyszczony materiałami ściernymi i związkami.
Uszkodzenia mogą nie być widoczne, więc nie będzie to miało większego wpływu na estetykę gotowego metalu, ale w zależności od zastosowania części, zanieczyszczenia te mogą wyeliminować go jako produkt bezpieczny. I to prowadzi do kolejnej wady mechanicznego polerowania.
3. Mechanicznie polerowane części mogą być szkodliwe
W przypadku zastosowań o wysokiej czystości - na przykład w przemyśle półprzewodników, przemyśle farmaceutycznym, spożywczym, medycznym, motoryzacyjnym i lotniczym - cząstki i zanieczyszczenia mogą być niebezpieczne lub niszczycielskie. Polerowane części dla tych gałęzi przemysłu muszą mieć czyste powierzchnie, aby nadawały się do wykorzystania w tych wrażliwych zastosowaniach.
Oczywistym jest, że mechaniczne polerowanie nie jest w tych przypadkach możliwe. W przeciwieństwie do tego, elektropolerowane części metalowe przechodzą przez ten proces z ultra czystą powierzchnią, której nie można odtworzyć za pomocą mechanicznego polerowania. Elektropolerowanie zdejmuje równą warstwę materiału powierzchniowego i tworzy gładką powierzchnię zewnętrzną wolną od odłamków metalu i innych zanieczyszczeń.
4. Wytrzymałość mechaniczna powierzchni jest osłabiona
Zniekształcenia powierzchni nie są jedynym szkodliwym efektem ubocznym obróbki metali na zimno poprzez polerowanie mechaniczne. Uszkodzenie może wniknąć głęboko w metal, obniżając znacznie jego wytrzymałość mechaniczną. Testy wykazały, że mechaniczny proces obróbki wykańczającej, który następuje po prostej operacji cięcia, może zmniejszyć wytrzymałość na rozciąganie stali z 100.000 psi do 35.000 psi - ponad 60% redukcji!
Należy zauważyć, że polerowanie mechaniczne nie usuwa wtrąceń, a nawet ma tendencję do wpychania ich głębiej w powierzchnię i zwiększania ich ilość, gdyż wchłaniają one więcej materiałów ściernych. Czasami takie wtrącenia mogą powodować pęknięcia i zmęczenie stali.
5. Twoje części mogą być podatne na korozję
Zanieczyszczenia powierzchniowe, które pozostają po mechanicznym polerowaniu, przeszkadzają w tworzeniu odpornej na korozję warstwy tlenkowej, zwłaszcza w stali nierdzewnej. Z biegiem czasu części te ulegną prawdopodobnie rdzewieniu lub korozji. W przeciwieństwie do tego, proces elektropolerowania stali nierdzewnej rozpuszcza wolne żelazo, wtrącenia i osadzone cząstki z powierzchni części i nadaje jej ulepszony skład chemiczny powierzchni, co pozwala metalowi utworzyć odporną na korozję warstwę powierzchniową.
Wniosek
Jeśli nadal wykonujesz prace wykończeniowe przy użyciu przestarzałych metod mechanicznych, ryzykujesz, że zostaniesz w tyle za konkurencją. Opracowanie i modernizacja do wydajnego i skutecznego procesu może zająć dużo czasu, ale będzie warta zachodu.
W GJG SYSTEM, możemy skonfigurować dla Ciebie urządzenie do elektrochemicznego czyszczenia i polerowania spoin stali nierdzewnej, które idealnie pasuje do Twoich specyficznych potrzeb i budżetu. Zacznij osiągać znakomite rezultaty, niezależnie od tego, czy jest to trawienie, pasywacja, czy polerowanie elektrolityczne stali nierdzewnych, które chcesz wykonać.

TIG MAX XT - szczyt technologii czyszczenia spoin stali nierdzewnych.
HSF Industrietechnik GmbH jest jednym z pionierów w produkcji zaawansowanych rozwiązań do szybkiego i bezpiecznego czyszczenia spoin stali nierdzewnej.
Oferujemy szeroką gamę maszyn i urządzeń spełniających różne wymagania produkcyjne - od podstawowych środków do czyszczenia spoin po systemy o dużej mocy do ciężkich prac.
Zapraszamy do zapoznania się z oferowanymi przez naszą firmę urządzeniami do elektrochemicznego trawienia i pasywacji stali nierdzewnej TIG MAX XT.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o negatywnych aspektach trawienia pastą chemiczną lub potrzebujesz pomocy w konkretnym wyzwaniu związanym z produkcją, zadzwoń do nas - chętnie pomożemy!